Psikoterapi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Size uygun terapiyi ve terapisti ararken dikkat etmeniz gereken birkaç hususu paylaşmak isterim. 

Terapistinizi seçerken

Psikologların bir meslek yasası ve meslek odası olmadığından devletin denetleme mekanizmaları belli standartları ve danışan olarak haklarınızı korumak anlamında yetersiz kalmaktadır.  Bu nedenle hizmet aldığınız kişinin yeterliliğini araştırmak sizin sorumluluğunuzdadır. 

Etik açıdan bir kişinin psikoterapi hizmeti sunabilmesi için Klinik Psikolog ya da geçerliliği olan bir psikoterapi eğitiminden geçmiş bir psikiyatr olması gerekir. 

Klinik psikolog; Psikoloji veya Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans eğitimi sonrasında, Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmış veya diğer lisans eğitimleri sonrasında Psikoloji veya Klinik Psikoloji yüksek lisansına ilaveten Klinik Psikoloji doktorası yapmış kişidir.

Terapistinizi seçerken bu koşulları karşılıyor olmasına dikkat etmenizi öneririm. 

Kimden hizmet alacağınıza karar vermeden evvel ruh sağlığı alanında çalışanların yetkinlik alanlarını öğrenmek için linke tıklayablirsiniz.

Terapi seansına dair dikkate almanız gerekenler

Nitelikli bir psikoterapi seansı 45-50 dakika sürer.  Elbette özellikle devlet kurumlarında yoğunluk nedeniyle bu koşul sağlanamayabiliyor. Ancak özel bir hizmet alacaksanız ve görüşme süreleri ideal sürelerin altındaysa maddi kaygılarla aldığınız hizmetin kalitesinden ödün veriliyor olabileceğini göz önünde bulundurun.
Psikoterapide seans sıklığı genellikle haftada en az bir görüşme şeklindedir. Ancak psikoterapistin yönelimi ve danışanın hayat şartlarına göre sıklığın arttığı ya da azaldığı görülebilir. 

Klinik Psikolog Deniz Ağar