Bireysel Terapi mi? Çift Terapisi mi?

Her evlilikte ya da romantik ilişkide zaman zaman çatışmalar yaşanır. Çatışmalar normaldir, önemli olan bireylerin bu çatışmaları çözme şeklidir. Fakat bazen gerçek bir çözüme ulaşmamış çatışmalar birikebilir, taraflardan biri ya da ikisi de uzlaşmaya yanaşmayabilir; böylece işler içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Böyle durumlarda psikoterapi desteği almak süreci yönetmeye yardımcı olacaktır. Ancak bu defa da akıllara başka bir soru takılır. Bu aşamada bireysel terapi mi; yoksa çift terapisi mi daha çok fayda sağlar?

Burada en önemli kriter ilişkide yaşanan sorunların sadece o ilişkiye özel olup olmadığıdır. Yani, benzer problemleri kişi, hayatın diğer alanlarında ve farklı sosyal ilişkilerinde de yaşıyorsa bu durum, ilişkinin kendisinden önce bireye yönelik çalışılması gerektiği anlamına gelir. Bireysel terapi süreci ilerledikçe ilişkide de iyileşme görülmesi beklenir.

Ancak, yaşanan soruna kişinin hayatının diğer alanlarında rastlanmıyorsa, sadece romantik ilişkinin kalitesini düşürüyorsa ve her iki taraf da çözüm arayışı içindeyse çift terapisine başvurulabilir.

Öte yandan, bazen taraflardan biri çift terapisine yanaşmayabilir ya da seanslar ilerledikçe katılım göstermek istemeyebilir. Böyle durumlarda, istekli olan tarafla bireysel terapi yürütülebilir. Ancak, çiftlerin birlikte katılım göstermesi sürecin daha sağlıklı ilerlemesinde etkili olacaktır.

Çift terapisiyle ilgili daha kapsamlı yazım için buraya tıklayabilirsiniz.